Sultan Yeniden Viyana'da

31-03-2016

 

Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun maddi katkılarıyla, Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından Viyana, Paris ve Londra şehirlerinde düzenlenmesi planlanan "Sultan Abdülaziz Eskizleri Sergisi" etkinliklerinin ilk safhası, 16-30 Mart 2016 tarihlerinde Viyana'da başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Sergi, 16-30 Mart 2016 tarihlerinde Währinger Str. 6-8/14-15 A-1090 Wien Republik Österreich adresinde bulunan Yunus Emre Enstitüsü Viyana Kültür Merkezi Osman Hamdi Bey Sergi Salonu'nda gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış merasimi, 16 Mart 2016 Salı günü saat 18.00'da zikredilen adreste yapıldı. Açılış merasimine T. C. Viyana Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş, T. C. Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan'ın yanı sıra, Polonya Cumhuriyeti Viyana Büyükelçisi Artur Lorkowski ve Viyana'da görev yapan çok sayıda diplomatik misyon üyesi, Avusturya ve Türkiye basınından temsilciler, UKSD yöneticileri ile Viyana'da mukim Türk toplumundan ve sanat çevrelerinden kişiler iştirak ettiler. Açılış merasimine tahmin edilen kişi sayısının üstünde yaklaşık iki yüzü aşkın konuk katıldı.

 

Serginin açılış töreninde Yunus Emre Enstitüsü Viyana Kültür Merkezi Müdürü Mevlüt Bulut, UKSD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hilmi Baş ve Büyükelçi M. Hasan Göğüş tarafından selâmlama konuşmaları yapıldı. Ardından kurdele kesilerek sergi ziyarete açıldı. 

Sergi küratörü Mehmet Lütfi Şen, diplomatik misyon üyelerine sergi ile ilgili bilgiler aktardı. Açılıştan bir süre sonra, program kapsamında yer alan musiki icrasına geçildi. Sergi salonunda profesyonel müzisyenler Kemal Karaöz, Aslıhan Eruzun Özer ve Özer Özel tarafından Sultan Abdülaziz'in Türk müziği formunda bestelediği eserlerden örnekler icra edildi. Musiki icrası konuklar ve ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edildi.

Serginin açılmasını müteakip fuayede kurulan dev ekrandan ziyaretçilere sergi ile ilgili bilgiler sunan mapping uygulaması yayınlandı. Açılış töreninin ardından konuklara ve ziyaretçilere Derneğimizce basımı yapılan sergi kataloğu dağıtıldı. Sultan Abdülaziz'in eskizleri ve bu eskizler temel alınarak oluşturulan yağlı boya tabloların yer aldığı sergi, 30 Mart Çarşamba gününe kadar ziyarete açık kaldı.