Sultan Abdülaziz Eskizleri Paris'te

08-05-2016

Merkezi İstanbul'da bulunan Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun maddi katkılarıyla 2016 yılı içinde Viyana, Paris ve Londra şehirlerinde düzenlenmesi planlanan "Sultan Abdülaziz Eskizleri Sergisi" etkinliklerinin ikinci safhası, Yunus Emre Enstitüsü Paris Kültür Merkezi'nin desteğiyle 26 Nisan-7 Mayıs 2016 tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirildi. Sergi, 26 Nisan-7 Mayıs 2016 tarihlerinde şehrin altıncı bölgesinde, Saint-Germain Bulvarı üzerinde ve 72, Rue Mazarine Paris Republique Française adresinde bulunan Frederic Moisan Galerisi salonunda düzenlendi.

Etkinliğin açılış merasimi, 26 Nisan 2016 Salı günü saat 18.00'da zikredilen adreste yapıldı. Açılış merasimine, Türkiye Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı-UNESCO nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, T. C. Paris Büyükelçiliği Müsteşarı Ceyda Karakaya ve diplomatik misyon görevlileri, Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hilmi Baş, Yunus Emre Enstitüsü Paris Türk Kültür Merkezi Müdürü Dr. Ahmed Bakcan, UKSD Yönetim Kurulu üyeleri Selman Gemuhluoğlu, Selim Sener, proje koordinatörü Kâmil Engin, sergi küratörü Mehmet Lürfi Şen, gazeteciler Mevlâna İdris Zengin, Mehmet Şeker ve Sabah gazetesi yazı işleri müdürü Metin Sever, Anadolu Ajansı muhabiri Musa Alcan ile Fransa’da bulunan çeşitli üniversitelerden öğrenciler, Paris’te mukim Türk vatandaşları ve çok sayıda Fransız sanatseveri katıldı.

Serginin açılış töreninde Yunus Emre Enstitüsü Paris Kültür Merkezi Müdürü Dr. Ahmed Bakcan ile UKSD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hilmi Baş tarafından selâmlama konuşmaları yapıldı.

Kısa protokol konuşmalarının ardından program kapsamında yer alan musiki icrasına geçildi. Sergi salonunda profesyonel müzisyenler Kemal Karaöz, Aslıhan Eruzun Özer ve Özer Özel tarafından Sultan Abdülaziz'in Türk müziği formunda bestelediği eserlerden örnekler icra edildi. Musiki icrası konuklar ve ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edildi.

Sergide otuz ikinci Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz'in eskizleri ve bu eskizler temel alınarak oluşturulan imzasız yağlı boya tablolar teşhir edildi.

Sergi küratörü Mehmet Lütfi Şen, konuklara sergi ile ilgili bilgiler aktardı.

Kalabalık bir davetli topluluğun iştirak ettiği açılış töreninde ziyaretçilerin sergilenen eskiz ve tabloları büyük ilgi ile inceledikleri görüldü. 

Açılış merasiminin ardından konuklara çeşitli yiyecek ve içeceklerden oluşan ikram yapıldı.

Musiki icrasını müteakip, galerinin bir odasına kurulan dev sinevizyon ekranından ziyaretçilere sergi ile ilgili bilgiler sunan mapping video uygulaması yayınlandı.

Açılış gecesinin sonunda Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti ve sergi ziyaretçi defterine düşüncelerini yazdı. Açılış merasiminin sonunda ziyaretçilere Fransızca-Türkçe dillerinde hazırlanan ve Derneğimizce basımı yapılan sergi katalogu hediye edildi.  

Sergi, 7 Mayıs Cumartesi gününe dek 11.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık kaldı.