Mustafa Cambaz Fotoğraf Sergisi

28-10-2017

 

Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve TBMM Milli Saraylar'ın desteğiyle, İstanbul’da 15 Temmuz Şehidi fotoğraf sanatçısı Mustafa Cambaz’ın eserlerinden oluşan bir sergi düzenlendi.

 

Sergi 30 Eylül Cumartesi günü saat 18.00'de Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde yapılacak açılış töreniyle başladı.

 

Tuğrul Tuna (UKSD Yönetim Kurulu Üyesi)


7 Ekim Cumartesi günü akşamına dek ziyarete açık kalan sergide, fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Mustafa Cambaz'ın çektiği, Türkiye’nin değişik bölge ve yerleşim yerlerindeki tarihi, estetik ve kültürel değer taşıyan eser ve mekanların fotoğraflarına yer verildi.


 

 

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen meşum darbe girişimi sırasında İstanbul Çengelköy’de darbeciler tarafından şehit edilen Mustafa Cambaz, sanat tarihi ve mimari eser fotoğrafçılığı alanında ülkemizin sayılı fotoğrafçılarından biriydi. Cambaz, 2000’li yıllardan itibaren değişik mevsimlerde bütün Türkiye’yi il il gezerek ulu camileri belgeleyen on binlerce fotoğraf çekti. Bu paha biçilemez değerdeki fotoğraf arşivini kendi adını taşıyan bir web sitesi açarak karşılıksız olarak ilgililerin yararına sundu. Daha sonra bin civarında kareden oluşan bir albüm, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Yayınları arasında “Türkiye Ulu Camileri” adıyla kitap olarak basıldı.
 

Aslen Batı Trakya Türklerinden olan Mustafa Cambaz’ın anısına düzenlenen sergi, İstanbul’dan sonra 14-28 Ekim günlerinde doğup büyüdüğü Gümülcine şehrinde de kültür çevrelerinin dikkatine sunuldu.

 Kâmil Engin, Mevlâna İdris, Mustafa Hilmi Baş, Mehmet Şeker, Alpaslan Cambaz, Semra Cambaz, İbrahim Kiras ve Tuğrul Tuna.