Etkinlikler

Hilye-i Şerif Ve Tesbih Sergisi

19-10-2011

Vatikan’da İslam Sanatı sergisi
 

Vatikan önümüzdeki ay başında bir İslam Sanatı sergisine ev sahipliği yapacak. Hıristiyanlığın merkezinde hilye ve tespih örnekleri sergilenecek.

UKSD’nin Vatikan’da düzenlediği sergi Türkiye dışında gerçekleştirilen ilk hilye sergisi.

İslam Peygamberinin fiziksel özelliklerini anlatan hat örnekleri olan Hilyeler Hıristiyan ikona sanatının merkezinde sergilenecek.

İslam’da ibadet aracı olarak doğup tarih içinde bir sanat dalı olarak gelişen tespihlerimiz de Katolik tespihlerinin karşısında arzı endam edecek

Uluslararası Kültür Sanat Derneği’nin (UKSD) T.C. Vatikan Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlediği Türk Sanatından Klasik ve Çağdaş Hilye-i Şerif ve Tespih Örneklerini bir araya getiren “AŞK-I NEBİ SANAT OLUNCA” Sergisi, 1-19 Ekim 2011 tarihleri arasında Vatikan-Roma’da gerçekleştirilecek.
Klasik eserlerle beraber çağdaş hat sanatımızın özgün örneklerinin de yer aldığı sergi kapsamında, beşi Osmanlı dönemine ait olmak üzere bazıları büyük boyutlarda 30 adet hilye ile yine bazıları Osmanlı döneminden kalma 100’e yakın tespih sergilenecek.

* UKSD’nin düzenlediği hilye-i şerif ve tespih sergisi, Türkiye dışında gerçekleşen ilk hilye sergisi olma özelliğini taşıyor.

* Bu sergide, büyük hattat kazasker Mustafa İzzet Efendi’den iki adet hilye-i şerif ilk defa sergilenecek.

* Sergide, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü’nden klasik hilyeler ile Mehmet Çebi koleksiyonundan çağdaş hilyeler sergilenecek.

*Sergide, hilye-i şerif tasarımlarının büyük çoğunluğu kompozisyon bakımından klasik çizgiden farklı, çağdaş yorumlar olduğu için, “Sabancı hat koleksiyonu” sergisinden sonra ilk kez çağdaş Türk hat sanatının özgün örnekleri Avrupalı izleyicilerle buluşacak.

* Klasik Osmanlı tespih örneklerinin yanı sıra,  tasarım ve malzeme bakımından klasik çizgiden farklı modern tespih yorumları da serginin önemli bir başka özelliği.

*  Sergi, Roma’da Rönesans tarzında yapılan ilk saray olarak bilinen Cancelleria Sarayı’nda gerçekleşecek (Yapı, Roma’da Vatikan sınırları dışında olmasına rağmen Vatikan Devleti’nin mülkiyetindedir, İtalyan yasalarına tabi değildir. )

HİLYE-İ ŞERİF
17. yüzyılda İstanbul’da doğan hilye sanatı, günümüz hat sanatçılarının özgün yorumlarıyla adeta bir yeniden doğuşu yaşamaktadır.
Hz. Peygamber’in fiziksel ve kişisel özelliklerini konu alan yazı örnekleri klasik hüsn-i hat sanatında popüler bir form olarak kabul görmüştür.
Günümüzdeki özgün örnekleri de geleneksel soyutlamacı Türk sanat anlayışının modern dönemdeki yansımalarını göstermesi bakımından dikkat çekicidir.

TESPİH
İslam geleneğinde aslında bir ibadet eşyası olan tespih, bir ipe dizili, çeşitli maddelerden yapılan belirli sayıda tanelere verilen isimdir.
Benzerleri başka dini geleneklerde de yer alan Müslüman Tespihinin doksan dokuz tanesi Allah’ın Esma-ül Hüsna denilen doksan dokuz adının sayılması amacına yöneliktir.
Bir ibadet aracı olan tespih aynı zamanda tarih içinde bir sanat dalı olarak gelişmiştir. En iyi tespihler Osmanlı devrinde İstanbul’da yapılmış, bu şehirde tarih boyunca yüzlerce tespih atölyesi açılmıştır.
Bugün Türkiye’de birçok müzede büyüklü küçüklü tespih koleksiyonları bulunduğu gibi pek çok tespih meraklısı da çok değerli özel tespih koleksiyonlarına sahiptir.